Czytelnia

Jak ułożyć program dowolny do muzyki (kür) ?

W ramach przygotowania do naszych kwietniowych, wewnątrzklubowych zawodów, korzystając z uroczej pogody 😉 zamieszczam Wam instrukcję jak się zabrać za program dowolny.
1) bierzemy program L5 lub P5, znajdują się w nim ruchy obowiązkowe do wykonania
2) bierzemy „Zakres ruchów objętych programami ujeżdżeniowymi poszczególnych klas” – z tych ruchów możemy wybrać i dodać jakiś element, który nie zostanie ujęty w ocenach za wykonanie techniczne, tylko w ocenach za wykonanie artystyczne w punkcie 4 – „stopień trudności, ryzyko”. Uwaga, nie wolno w swoim przejeździe umieścić elementu wyższej klasy (czyli np. przejścia stęp – galop – stęp w kl. P, wykonanie wolty 10 m w klasie L itd. )- grozi to eliminacją
3) bierzemy kartkę i ołówek, rysujemy czworobok o proporcjach czworoboku 20 x 60 m i rysujemy na nim ułożony przez siebie program. Dobrze jest narysować kilka czworoboków (lub – jeszcze lepiej – wydrukować), a na nich kolejne fragmenty naszego programu, żeby obraz pozostał czytelny. Żeby choreografia była ciekawsza można robić półprzekątne, krótkie przekątne, np. ósemkę z dwóch kół 20 m, zagalopowanie na kole a nie w narożniku, wężyk wzdłuż długiej ściany, jakieś zatrzymanie nie tylko na początek i koniec programu, pamiętajcie, że figury wcale nie muszą być wykonywane w literach. Im ciekawszy program, tym wyższa ocena za wykonanie artystyczne punkt 3 – „choreografia, wykorzystanie czworoboku, innowacja”.
4) uczymy się programu na pamięć
5) kto się nauczy programu – na treningu ze 2 razy przejeżdża swój program, żeby zmierzyć czas – norma czasu jest określona w programie. Jeżeli program jest za długi – zamiast układać go od nowa najlepiej skrócić fragmenty stępa lub dołożyć galopu. Jeżeli za krótki – dołożyć stęp.
6) do układania muzyki polecam darmowy, prosty i bardzo intuicyjny w obsłudze program AudaCity, do ściągnięcia z www.dobreprogramy.pl. najlepiej wybrać sobie 3 utwory (najlepiej instrumentalne, czyli bez śpiewu, ale nie jest to wymóg objęty prepisami), wolny na stęp, a bardziej rytmiczne na kłus i galop, program umożliwia bardzo dokładne cięcie muzyki z dokładnością do dziesiątych sekundy). Można oczywiście pójść na łatwiznę i cały program wykonać do jednego utworu. Muzyka może zaczynać się w momencie ukłonu (trzeba to zgłosić obsłudze) lub przed wjazdem na czworobok – wtedy przed startem ustawiamy się w miejscu, w którym ma się rozpocząć muzyka (najlepiej w jakiejś literze od zewnątrz czworoboku), podnosimy rękę do góry i jest to znak dla obsługi zawodów, że ma rozpocząć odtwarzanie. Muzykę przynosimy na płycie lub pen-drive, najlepiej w jednym z najpopularniejszych formatów (mp3, wav)
7) kto już będzie miał muzykę przynosi ją na trening, żeby ze 2 razy przejechać całość do muzyki, sprawdzić czy się wszystko zgadza itd.
W razie wątpliwości – proszę śmiało pytać na treningach.

jak ulozyc program dowolny z muzyka

 

error: Content is protected !!