O ujeżdżeniu

O co tak naprawdę chodzi w dyscyplinie zwanej ujeżdżeniem? Czy tylko o ciągi i piruety, piaffy i pasaże? Czworoboki, literki i wyuczone na pamięć programy?

Celem klasycznego ujeżdżenia jest uzyskanie lekkiego, przyjemnego do jazdy konia. Konia, który jest zadowolony ze współpracy z nami, oddającego nam do dyspozycji siłę swoich mięśni, lekkość i grację swojego ruchu, a także sporą część swojej duszy, gdyż z zaufaniem i w skupieniu wykonuje to, o co go prosimy. W ujeżdżeniu nie dążymy do tego, żeby siłą wymusić na koniu jego posłuszeństwo w wykonywaniu skomplikowanych, efektownych figur. Dążymy do uzyskania z koniem prawdziwej, miłej dla oka obserwatora harmonii. W ruchu pozostajemy we wzajemnej zależności: koń zależy od nas, ale i my w pewnym sensie zależymy od konia. Tworzymy z koniem zgrany, dobrze funkcjonujący zespół. Łączy nas z koniem magiczna, trudna do opisania więź, jak dwoje partnerów w tańcu, bezbłędnie i w niewymuszony sposób odczytujący tak subtelne, że prawie niewidzialne sygnały swoich ciał. Na każdym treningu razem podejmujemy trud i wysiłek we wspólnym ruchu, przez co więź między nami z każdym dniem pogłębia się, koń darzy nas coraz większym zaufaniem, coraz lepiej rozumie nasze polecenia. Wzmacniają się jego mięśnie, polepsza się jego równowaga i precyzja wykonywania poszczególnych zadań. Ujeżdżanie konia jest procesem ciągłym – przez moment cieszymy się osiągniętym wspólnie celem, by zaraz wyznaczyć nam nowy i z trudem, każdego dnia, w deszczu czy w upale, dążyć do niego. Czerpiemy satysfakcję ze wspólnej, codziennej pracy, z możliwości współpracowania z koniem, sukces na czworoboku konkursowym jest tylko efektem tego trudu.

Ujeżdżenie jest z całą pewnością ogromną szkołą samodyscypliny i charakteru, uczy cierpliwości i panowania nad emocjami. Bez codziennej, ciężkiej, cierpliwej pracy nie ma szans na trwały efekt. A sukcesy nie zawsze przychodzą łatwo, nie raz przychodzi nam zasmakować słonego smaku porażki. Uczymy się więc również pokory.

Chcąc uprawiać sport, na pewno musimy nauczyć się szacunku do naszego czworonożnego partnera, zapewnić mu właściwe warunki treningu i wypoczynku, zadbać o jego komfort i pielęgnację każdego dnia.

error: Content is protected !!