Czytelnia

Jak znaleźć idealnego trenera?

Krótki poradnik o tym, jak znaleźć idealnego dla siebie trenera, którego rola nie sprowadzi się tylko do uszczuplenia twojego portfela, przy okazji frustrowania cię udowadniając, że jesteś do niczego, ale spowoduje, że staniesz się lepszym jeźdźcem i pomoże w osiągnięciu idealnej harmonii z koniem.  Poniżej kilka przydatnych porad:

1) Najpierw usiądź i zastanów się  przez chwilę, czego oczekujesz od swojego jeździectwa – czy nastawiasz się bardziej na partnerską relację ze swoim koniem, skłaniając się bardziej w kierunku „naturalnych” metod szkolenia koni, czy też jesteś zorientowany stricte na ujeżdżenie sportowe i wyniki w zawodach. Jeżeli chcesz łączyć jedno i drugie – spróbuj określić, w jakim miejscu poniższej osi umiejscowiłbyś swoje jeździeckie cele:

os-dressage-vs-naturals

Znając odpowiedź zaoszczędzisz sobie wielu frustracji, straconego czasu i pieniędzy na poszukiwania trenera, który będzie pasował do twojej filozofii jazdy i nie będzie zachęcał cię do jazdy  tylko na halterze, podczas gdy ty w najbliższym sezonie chciałbyś jeździć o dwie klasy wyżej, niż w ubiegłym, ani też nie będzie proponował założenia ostróg, podczas gdy ty uważasz, że ich użycie jest sprzeczne z dobrem konia!

2) Jeżeli wiesz już mniej więcej kogo szukasz, spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie (tylko szczerze), na jakim obecnie znajdujesz się poziomie ze swoim koniem. Jeżeli jest to kl. L z ambicjami na P – poszukaj raczej młodszego trenera, który sam aktualnie jeździ np. kl. C. Jeżeli natomiast rozpoczynasz starty w kl. C – rozejrzyj się za starszym, doświadczonym w startach kl. Grand Prix trenerem. Dlaczego może to być istotne? Jeżeli będąc na poziomie kl. L/P wybierzesz trenera kl. Grand Prix, różnica poziomów może okazać się zbyt duża – w tej sytuacji trenerowi trudno będzie wczuć się w twoje problemy, ponieważ sam miewał je ponad 20 lat temu, może nie zrozumieć, dlaczego coś tak łatwego tobie nie wychodzi.  Poza tym tak duża różnica może być dla niego demotywująca (nauczyciel wyższej uczelni rzadko odczuwałby satysfakcję z pracy w nauczaniu początkowym), a bez prawdziwej pasji i wiary w ciebie – na efekty próżno liczyć. Jeżdżąc natomiast na poziomie kl. N/C, szukaj osoby z o wiele większym doświadczeniem – to, że ktoś wytrenował jednego lub kilka koni do kl. C nie oznacza, że wytrenuje i twojego – tu jego doświadczenie w pracy z końmi na tym poziomie może okazać się niewystarczające.

3) Kolejny etap  – poszukiwania. Wybierz się na najbliższe zawody – pooglądaj przejazdy zawodników, przyjrzyj się pracy trenerów na rozprężalni – być może czyjaś jazda lub sposób pracy z podopiecznym szczególnie przypadnie ci do gustu – śmiało podejdź i zapytaj, czy przyjmie cię pod swoje skrzydła. Przejrzyj ogłoszenia w internecie – to, że ktoś się ogłasza, wcale nie oznacza że nie jest dobrym trenerem, bo nie ma klientów – może ma, ale chce ich z jakiegoś powodu zmienić? (tak tak, trenerzy też mają swój ulubiony typ podopiecznych), a może akurat zwolniło mu się jakieś miejsce. Jeżeli szukasz pomocy w przygotowaniu do pierwszych zawodów kl. L lub po prostu chcesz lepiej jeździć konno, to nie rezygnuj z ofert trenerów skokowych czy startujących w WKKW – nie da się mieć trwałych sukcesów w wyższych konkursach skokowych bez solidnych podstaw ujeżdżeniowych.

Jak już upatrzysz sobie jednego czy kilku kandydatów na twojego trenera – umów się na pierwszy trening.

treningi-ujezdzeniowe-poznan-2

4) Na co zwrócić uwagę podczas pierwszego (i kolejnych) treningu:

– na ile faktycznie jego  metody treningowe i filozofia jazdy konnej są zbliżone do twojego

– czy zwraca uwagę na błędy dosiadu (każdy je popełnia i trener nie powinien ich pomijać patrząc tylko na wykonywane przez konia elementy!)

– czy tłumaczy  wszystko jasno, rzeczowo i zrozumiale, wyjaśniając, skąd się biorą twoje niepowodzenia – jeżeli nie, to albo jego wiedza i doświadczenie są niewystarczające, albo już mu się nie chce wszystkiego kolejnej osobie tłumaczyć

– czy podczas treningu poświęca czas i uwagę tylko tobie, a nie np. przez pół godziny uzgadnia przez telefon szczegóły sprzedaży jakiegoś konia czy organizuje kolejny dzień treningowy

– czy proponuje ćwiczenia i zadania mające na celu jakiś progres (któż z nas nie zna trenera: „koło w lewo! – dobrze! – linia środkowa! – dobrze!”), czy tłumaczy, co dane ćwiczenie ma poprawić u ciebie lub u konia?

– czy przy dłuższej współpracy stawia ci jakiś cel do osiągnięcia?

– czy sam startuje lub w niedalekiej przeszłości startował w zawodach (jeżeli nie – może być mu trudno wprowadzić cię w świat sportu, nie znając jego aspektów z własnego doświadczenia), czy startuje na koniach, które sam do danego poziomu wytrenował, czy też jeździ na koniach wyszkolonych przez kogoś innego (w tym drugim wypadku istnieje większe ryzyko, że nie będzie umiał pomóc ci z twoimi problemami na danym poziomie).

– czy w razie kłopotów w wykonaniu jakiegoś elementu wsiada na twojego konia, a koń pod nim pracuje zdecydowanie lepiej, niż pod tobą?

– dobrze by było, gdyby trener dysponował swoimi końmi, na których mógłbyś daną rzecz poćwiczyć – kiedy okazuje się, że dany element czy też aspekt treningu jest nowy zarówno dla ciebie, jak i twojego konia, nie ma lepszej metody, niż jazda na dobrze wyszkolonym koniu, który pozwoli ci poczuć o co w tym ćwiczeniu chodzi.

– czy ma na względzie tylko twój interes pracując z tobą, czy też już po trzecim treningu zdążył zhandlować twojego konia za kosmiczne pieniądze, a tobie sprzedać innego, rzekomo dla ciebie właściwszego?

– czy nie jest arogancki – dobry trener musi być absolutnie pewny tego, co mówi, jednak jest różnica pomiędzy pewnością siebie a arogancją i tego drugiego raczej unikaj.

– czy nie czasami jest zbyt towarzyski – pewne zachowania są akceptowalne podczas przyjacielskich spotkań, lecz nie do przyjęcia, kiedy płacisz komuś za godzinę lekcji. Zwłaszcza, jeżeli po raz kolejny stwierdzasz, że połowa treningu upłynęła na plotkach o zawodnikach, wymianie poglądów o nowej kolekcji sprzętu czy dyskusji o kalendarzu zawodów na przyszły rok.

– a gdy być może nadejdzie taki moment, kiedy uczeń dogoni mistrza, a nawet zacznie go przerastać – uczciwie powie, że niczego więcej cię nie nauczy i pomoże szukać  swojego następcy.

treningi-ujezdzeniowe-poznan-1

Znalezienie  idealnego dla siebie  trenera nie jest łatwe i może pochłonąć sporo czasu i gotówki, jednak nie rezygnuj z poszukiwań – na pewno gdzieś w okolicy jest osoba o tej samej filozofii treningu, ideałach i wartościach, zaangażowana w twój postęp, której sposób przekazywania wiedzy oraz „chemia” między wami ci odpowiada. Pamiętaj, że od każdego można się sporo nauczyć, jednak najlepsze efekty daje kilkuletnia współpraca z jednym, odpowiadającym nam pod każdym względem trenerem, możliwość obserwacji jego pracy z końmi, pobierania regularnych treningów, omawiania startów w zawodach itd., aby dogłębnie poznać jego metody, filozofię i podejście do treningu i dać im szansę na twój wymarzony progres. Powodzenia!

szkola-dresazu-trening-ujezdzeniowy-poznan

 

 

 

 

error: Content is protected !!