Czytelnia

Jak ubiegać się o pracę w wymarzonej stajni?

Dzisiaj post trochę odbiegający od samego treningu, ale – moim zdaniem – ważny i potrzebny, podzielę się więc swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami jako pracodawcy.

Ofert pracy na rynku jeździeckim jest coraz więcej, teoretycznie jest w czym wybierać, jednak otrzymanie pracy w wymarzonej stajni na wymarzonym stanowisku często okazuje się niełatwe – najczęściej im więcej ma do zaoferowania pracodawca, tym większe ma wymagania wobec przyszłego pracownika. A więc – znaleźć jakąkolwiek pracę jest dość łatwo, znaleźć (prawie)idealną – już zdecydowanie trudniej.

Jeżeli składasz aplikację o pracę na stanowisko i w miejsce, o jakim od dłuższego czasu marzysz, zrób wszystko, aby zwiększyć swoje szanse otrzymania jej. Pamiętaj, nie tylko Ty wybierasz i oceniasz potencjalne miejsce pracy dla siebie – pracodawca również wybiera spośród sporej liczby kandydatów i chce wybrać jak najlepiej dla siebie!

Oto kilka wskazówek co powinna zawierać aplikacja:

  1. CV, czyli życiorys zawodowy. Niby oczywiste, jednak po otrzymaniu w ostatnich latach ok. 50-60 CV dochodzę do wniosku, że temat wymaga kilku słów komentarza:

– poświęć jedno popołudnie na napisanie porządnego, schludnego, profesjonalnego CV. CV pisane na szybko, o zgrozo! – przy użyciu darmowych internetowych szablonów (w efekcie takie CV zawiera więcej informacji o szablonie/jakimś portalu, niż o kandydacie do pracy 😛 ), bez podstawowych informacji o sobie – naprawdę nie zachęca do skontaktowania się z Tobą!

– postaraj się, żeby CV zawierało jak najwięcej informacji o Tobie. Opisując swoją edukację, nie pisz zdawkowego: rok ….. kurs: „………………”, rok……… szkolenie: „………………..”.  Opisz w kilku słowach, czego się tam dokładnie nauczyłeś, co dało Ci to szkolenie. Opisując doświadczenie zawodowe – jak wyżej – zamiast suchych dat, miejsc i stanowisk pracy, umieść krótką informację o tym, co należało do Twoich obowiązków, czego się w tym miejscu nauczyłeś itd., a także – bardzo ważne! – w jakim wymiarze godzin pracowałeś! Jest ogromna różnica pomiędzy dwuletnim stażem pracy na stanowisku instruktora jazdy w wymiarze 5-6 dni w tygodniu po 3 – 4 godziny, a dwuletnim stażem pracy wykonywanej w soboty!

– ważne dla pracodawcy są też takie informacje o kandydacie, jak: wiek, miejsce zamieszkania, prawo jazdy. Zdjęcie  w CV jest – mimo wszystko – mile widzianym akcentem. Nie pomijaj także informacji o swoich zainteresowaniach – one też mówią o Tobie sporo.

– nie zapomnij umieścić klauzuli poufności:

w języku polskim: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).”

w języku angielskim: „I hereby give consent for my personal data included in my application to be processed for the purposes of the recruitment process under the Personal Data Protection Act as of 29 August 1997, consolidated text: Journal of Laws 2016, item 922 as amended.” (uwaga, ta klauzula potrzebna jest, gdy aplikujesz o pracę w zagranicznej firmie mającej siedzibę w Polsce).

  1. List motywacyjny

W obecnych czasach chyba pomału odchodzi się od tradycyjnych listów motywacyjnych, warto jednak, choćby w treści swojego mejla z CV, zawrzeć kilka dodatkowych informacji o sobie, dlaczego interesuje Cię właśnie ta praca i dlaczego uważasz, że właśnie Ty będziesz bardzo dobrym kandydatem. CV, nawet dobrze i profesjonalnie napisane, jest tylko zbiorem zebranych w tabelkę informacji o Tobie, natomiast poprzez kilka zdań od siebie spowodujesz, że pierwszy mejlowy kontakt będzie „cieplejszy” i bardziej „personalny”. Poza tym, zawierając w liście więcej informacji o sobie pokazujesz, że zależy Ci na podjęciu tej pracy, a pracodawca odbierze Cię jako osobę zaangażowaną, chętną dać coś od siebie.

  1. Zdjęcia, linki do filmów

Nawet, jeżeli pracodawca nie wspomina o tym w swoim ogłoszeniu, warto wysłać dodatkowe materiały o sobie:

– jeżeli ubiegasz się o pracę instruktora – załącz jedno zdjęcie siebie na koniu, jedno siebie podczas prowadzenia zajęć

– jeżeli starasz się o pracę luzaka – prześlij zdjęcie wypielęgnowanego i przygotowanego do zawodów przez Ciebie konia

– jeżeli chcesz być jeźdźcem – prześlij film lub kilka zdjęć ze swojej jazdy / zawodów

– jeżeli zamierzasz być wychowawcą na obozach dla dzieci – prześlij parę zdjęć jak prowadzisz jakieś super ciekawe zajęcia z dziećmi.

Naprawdę, bardzo, bardzo wzbogaci to Twoją aplikację!

Aplikując na stanowisko instruktora, warto dołączyć swoje zdjęcie. Nie zapomnijmy dodać, czy chodzi o instruktora jazdy konnej, czy np. latania 😉

Poniżej jeszcze kilka faux pas, których należy się wystrzegać:

– komentarz pod postem na Facebooku „ile za godz.?”, „jaka stawka?”

Zdajmy sobie sprawę, że są zawody, w  których stawka za godzinę pracy jest mniej więcej równa dla wszystkich (być może jest to praca na kasie, wykładanie towaru, praca stróża nocnego). Ty jednak aplikujesz o pracę, w której wynagrodzenie bardzo, bardzo ściśle związane jest z Twoimi umiejętnościami, wiedzą, doświadczeniem, od tego czy jesteś miłą, kontaktową osobą itd., w jaki sposób umiesz przekazać swoja wiedzę (jeżeli ubiegasz się o pracę instruktora), jakie masz podejście do koni (jeżeli pragniesz być luzakiem), czy lubisz dzieci i masz cierpliwość do pracy z nimi (w pracy wychowawcy na obozach i półkoloniach). Uwierz, pracodawca nie jest w stanie odpowiedzieć na tak zadane pytanie nic o Tobie nie wiedząc!

– dzwonienie do pracodawcy, podczas gdy w ogłoszeniu widnieje prośba o przesłanie CV drogą mejlową

Moim zdaniem niewskazane m.in. z powyższych powodów, jak również dlatego, że pracodawca chce otrzymać najpierw kilka – kilkanaście CV, porównać je ze sobą i wybrać najbardziej odpowiednich dla siebie kandydatów i zaprosić ich na rozmowę. Rozmowa telefoniczna nie zastąpi wysłania CV. Poza tym w rozmowie chcesz zadać kilka pytań osobie, która nie podjęła jeszcze decyzji, że akurat z Tobą chce na ten temat rozmawiać. Pomyśl o tym pod tym kątem.

– zadawanie pytań o grafik pracy, wynagrodzenie itd. bez wysłania swojego CV – niewskazane z wyżej opisanych powodów.

Podsumowując – zawsze weź pod uwagę, że Twoja aplikacja jest pierwszą, na tym etapie najważniejszą wizytówką Ciebie, na podstawie której pracodawca spośród wielu nadesłanych aplikacji wybierze (lub nie) właśnie Ciebie jako osobę, którą chce zaprosić na rozmowę. Pamiętaj, że nie tylko Ty wybierasz, to działa w obie strony! I na koniec – jak już napiszesz aplikację, dodasz załączniki – zanim klikniesz „wyślij” – jeszcze raz wszystko przeczytaj, sprawdź, popraw literówki, używaj dużych liter pisząc Pan / Pani / Państwo itd.

Powodzenia!

Jeżeli post się spodoba, to wkrótce powstanie kolejny o tym, jak przygotować się do rozmowy o pracę i… jak ją przeżyć :))))

 

error: Content is protected !!